Facebook

Zadbamy o twój piękny uśmiech

Gabinety stomatologiczne

photo photo
31 sierpień

Stomatologia zachowawcza

Profilaktyka i estetyka. Piękny uśmiech to zdrowy uśmiech.

Celem stomatologii zachowawczej jest zachowanie naturalnych właściwości zębów, gdy zostały one naruszone w wyniku chorób lub uszkodzeń mechanicznych. Do najczęstszych nieprawidłowości należy próchnica – w jej przypadku brak leczenia może doprowadzić do stopniowej utraty zębów. Leczenie zachowawcze obejmuje: leczenie próchnicy, wykonywanie wypełnień z materiałów światłoutwardzalnych oraz leczenie kanałowe.


Próchnica zębów

Michałowice, Brwinów, Warszawa: leczenie próchnicy zębów


Przed podjęciem zabiegów leczniczych stomatolog diagnozuje ubytki. Może w tym celu używać specjalistycznych urządzeń, np. kamery lub aparatu RTG. Leczenie próchnicy polega na opracowaniu ubytku próchnicowego, a następnie jego wypełnieniu materiałem kompozytowym. Na życzenie pacjenta możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Wyleczenie próchnicy w początkowej fazie rozwoju pomaga zapobiegać dalszym problemom zdrowotnym jamy ustnej.


Niemal 100% ludzi cierpi na próchnicę. Przyczyną jej powstawania jest działanie bakterii, które rozwijają się w płytce nazębnej gromadzącej się na powierzchni zębów. Rozwój próchnicy odbywa się w następujących etapach:

  • Etap I - pojawienie się plamy próchnicowej, niewielkiej plamki, która ciemnieje z upływem czasu. Szybkość rozwoju próchnicy zależy w dużej mierze od nawyków pacjenta – jego diety oraz nałogów (także picia dużych ilości kawy). Na tym etapie rozwoju próchnicy nie ma konieczności borowania. Do wyleczenia wystarczy specjalistyczny preparat stomatologiczny, a dla zabezpieczenia zęba warto poddać się oprócz tego zabiegowi fluoryzacji.

  • Etap II – zmiana pogłębia się, uszkodzeniu ulega zębina. Na tym etapie niezbędne jest borowanie oraz wykonanie wypełnienia stomatologicznego.

  • Etap III – na tym etapie zmiana chorobowa zaczyna dosięgać miazgi zęba, dlatego też pacjent z próchnicą w tym stadium rozwoju zaczyna odczuwać ból. Jeśli miazga jest zaatakowana jedynie częściowo, ząb można całkowicie wyleczyć. Jeżeli zaś jest w dużym stopniu uszkodzona, konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Polega ono na zatruciu zęba, usunięciu z niego nerwów, wyczyszczeniu kanałów i wypełnieniu ich specjalnym materiałem. Po takim leczeniu ząb jest martwy, jednak pacjent wciąż może go używać – nie ma konieczności jego usuwania.

  • Etap IV – na tym etapie powstaje martwica miazgi, a próchnica zaczyna przenosić się na sąsiednie zęby w jamie ustnej. Bakterie mogą też trafić do innych części organizmu – zaatakować układ krwionośny, kostny, mięśniowy, stawowy. Ból jest mniejszy niż w poprzednim etapie rozwoju próchnicy, natomiast mogą się pojawić inne dolegliwości – np. podwyższona temperatura. Jeśli zęba nie da się uratować, konieczne jest jego usunięcie.


Leczenie zębówZakażona zębina

Endodoncja - leczenie kanałowe


Leczenie kanałowe, czyli endodoncja, to metoda leczenia, dzięki której można uratować silnie zainfekowane zęby. Podczas leczenia kanałowego dentysta usuwa martwą lub chorą miazgę z komory i kanałów zębowych, a następnie wykonuje szczelne wypełnienie. Po leczeniu ząb jest martwy, ale spełnia dotychczasowe funkcje przez wiele kolejnych lat, warto więc zastosować tę metodę dla komfortu i zdrowia pacjenta. Dzięki temu nie jest konieczne leczenie protetyczne.


Leczenie kanałowe

Sposobem na zachowanie zdrowia zębów jest właściwa higiena oraz regularne odwiedzanie stomatologa. Podczas wizyty kontrolnej dentysta może szybko wykryć i zareagować na pojawienie się zmian próchnicowych. Zachęcamy zatem do regularnego odwiedzania naszych gabinetów w Warszawie, Brwinowie i Michałowicach – zapraszamy.


Zdrowe zęby
Mamy podpisaną umowę z NFZ
Akceptujemy karty płatnicze.
System ratalny na zabiegi medyczne.