Facebook

Zadbamy o twój uśmiech

Gabinety stomatologiczne

Wypadanie zębów mlecznych

Dziecko zaczyna stopniowo tracić zęby mleczne po ukończeniu 6. roku życia. Zwykle jako pierwsze wypadają górne i dolne siekacze, które zastępują zęby stałe. Dość szybko pojawiają się też "szóstki", czyli pierwsze trzonowce po obu stronach szczęki, a następnie wyrastają stałe siekacze.

Dziecko wkracza wtedy w okres tak zwanego uzębienia mieszanego, który trwa kilka lat. Oznacza to, że w jamie ustnej dziecka znajdują się zarówno zęby stałe, jak i zęby mleczne, stopniowo zastępowane przez stałe. Zęby stałe są większe i szersze niż zęby mleczne, różnią się też od nich kolorem – ich barwa jest bardziej żółtawa. Najpóźniej zwykle wypadają górne siekacze – odbywa się to ok. 12. roku życia. Zwykle w wieku lat 13 dziecko ma 28 zębów stałych. Cztery ostatnie zęby – zwane ósemkami – wyrastają od 18. roku życia, a u niektórych dorosłych nie pojawiają się wcale.

Stomatolog Michałowice zaleca odwiedzanie gabinetu dentystycznego przynajmniej dwa razy w roku, co pozwala regularnie kontrolować stan zdrowia zębów zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy wymiana zębów mlecznych na stałe u dziecka przebiega prawidłowo, zachęcamy do odwiedzenia gabinetu.

Menu

Mamy podpisaną umowę z NFZ
Akceptujemy karty płatnicze.
System ratalny na zabiegi medyczne.