Afty to dolegliwość, która dotyczy wielu ludzi. Istnieje wiele przyczyn ich powstawania – może to być zarówno nieodpowiednia higiena jamy ustnej, jak i podrażnienia, wyżynające się ósemki, alergie czy choroby przewodu pokarmowego. Są to niewielkie owrzodzenia powstające wewnątrz jamy ustnej. Pokryte są delikatnym białym nalotem, przyjmując formę małych, białych plamek, które mogą być bardzo bolesne i długo się goić. Zwykle znikają samoistnie, niekiedy jednak ich leczenie wymaga konsultacji z dentystą.
Należy umówić się na wizytę zawsze wtedy, kiedy afta nie znika przez kilka tygodni nawet pomimo ścisłego przestrzegania higieny jamy ustnej. Lekarz może wskazać odpowiednie leki oraz płukanki, których należy używać. W ramach leczenia aft trzeba też wtedy stosować specjalne maści antybakteryjne. Cięższe postaci aft wymagają niekiedy antybiotyków.
Jeśli afty często nawracają (pojawiają się częściej niż raz, dwa razy w roku), warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym i przeprowadzić podstawowe badania, by wykluczyć ogólnoustrojowe przyczyny ich powstawania.