Afty nawracające są najczęstszą infekcją bakteryjną jaka pojawia się w obrębie jamy ustnej. Zwykle przybierają kształt małych owalnych krostek. Ich otoczka jest czerwona. Powodują bardzo duży dyskomfort podczas trawienia posiłków, mówienia, a także podczas higieny. Mimo wielu badań przeprowadzonych na całym świecie, nie udało się do tej pory całkowicie sprecyzować przyczyn powstawania tego typu schorzeń.
Do czynników ryzyka należą :
*uwarunkowania genetyczne,
*infekcje wirusowe, genetyczne, bakteryjne
*choroby układu krążenia,
*długotrwały stres,
*przemęczenie,
*palenie tytoniu,
*niedobór żelaza,
*zaburzenia psychiczne i fizyczne
*alergie
*niedobór witamin.
Zmniejszona skuteczność rozpoznawania tej choroby polega na tym, iż występowanie aftopodobnych nadżerek może towarzyszyć innym chorobom ogólnoustrojowym. Leczenie aft nawracających stanowi bardzo duże wyzwanie kliniczne z uwagi na to, iż są to zmiany długo i trudno gojące się. Nie ma jednolitego schematu leczenia. Nie mniej jednak w takich przypadkach stosuje się leczenie objawowe, które mają za zadanie poprawić stan błony śluzowej oraz zmniejszyć obrzęki i bóle.
Podczas leczenia wykorzystuje się preparaty farmakologiczne, które w swoim składzie posiadają poliwinylopirolidon oraz kwas hialuronowy. O wy polimer wraz z uszkodzoną tkanką tworzy stabilną warstwę ochronną. Kilka preparatów może zawierać chlorheksydynę, czyli antyseptyk, który skutecznie zwalcza bakterie. Używające tego typu preparatów warto unikać używania niektórych past do zębów.