Kwasowa erozja szkliwa jest to inaczej uszkodzenie tkanki zęba oraz jego powłoki ochronnej. Schorzenie nie jest związane z wirusami lub też bakteriami. Erozja szkliwa przede wszystkim powstaje poprzez stosowanie nieodpowiedniej diety. Słodkie napoje oraz gazowane to ich najczęściej powinno się unikać jeśli pragniemy mieć piękne i zdrowe zęby.
Przyczyny powstawania erozji szkliwa
Jak zostało już to uprzednio zaznaczone nadmiar kwaśnych produktów oraz potraw w diecie to główna przyczyna powstawania tego typu dolegliwości. Warto zaznaczyć, iż każdy z nas posiada także inny rodzaj śliny. Jak wiadomo odgrywa ona istotną rolę w procesie neutralizacji pokarmów. Stąd prosty wniosek, iż mniejsza ilość śliny to większe ryzyko występowania kwasowej erozji szkliwa. Szczególnie narażeni są na to pacjenci przyjmujący leki obniżające wydzielanie śliny. Dentysta Bielany informuje, iż w grupie ryzyka są wszystkie osoby z zaburzeniami odżywiania, czyli cierpiący na anoreksję lub bulimię. Jeżeli posiadasz chorobę wrzodową, erozja szkliwa może dotyczyć i Ciebie.
Objawy erozji szkliwa
Nadwrażliwość zębów to pierwszy i kluczowy znak, iż z naszymi zębami dzieje się coś złego. Pacjenci często bagatelizują ten problem twierdząc, iż jest to sytuacja przejściowa. Kolejnym symptomem są przebarwienia zębowe. Jaki kolor powinien nas zaniepokoić? Nalot, który zaczyna pokrywać płytkę zębową jest przede wszystkim żółty.
Jak zapobiec?
Należy ograniczyć w swojej diecie ilość słodkich oraz kwaśnych przekąsek. Bezpośrednio po ich spożyciu warto wypić mleko lub przepłukać jamę ustną roztworem sody.